نمایندگی انحصاری Krauterhaus از کشور آلمان

تلفن : 02186072486

مکمل های غذایی آشامیدنی چه هستند و چه کاربردی دارند

مکمل غذایی

بدن انسان برای ادامه حیات نیازمند مصرف مواد غذایی و دریافت انواع ویتامین های مورد نیاز است. مواد غذایی مختلف ، میوه ها و سبزیجات ، همگی با ارزش غذایی بالا از ضروریات ادامه زندگی و حیات سلول های بدن می باشد زیرا حاوی انواع ویتامین ها  ، مواد مغذی ، معدنی و پروتئینی مورد نیاز بدن بوده و برای سوخت و ساز سلول ها ضروری است. اگر مواد غذایی و ویتامین ها مصرف نشوند ، فرد دچار سوء تغذیه شده و زندگی فرد را دچار خطر می سازد.

 امروزه بسیاری از افراد  علاوه بر مصرف غذای عادی و روزانه خود به طور همزمان از موادی به عنوان مکمل استفاده می کنند.  یعنی در کنار مصرف مواد غذایی طبیعی از مکمل ها نیز استفاده می شود. مکمل های غذایی از دسته فراورده هایی هستند که تزریقی نبوده و از راه دهان مصرف می شوند. این مکمل ها حاوی موادی هستند که تکمیل کننده مواد غذایی بوده و توسط افراد مصرف می شوند.  مکمل های غذایی شامل موارد زیر و یا ترکیبی از هر کدام می باشند.

ویتامین ها

مواد معدنی

داروهای گیاهی

اسید های آمینه

عصاره و یا جایگزینی برای مواد غذایی

 همانطوری که از نام آن مشخص است معمولا مکمل ها ی غذایی جزو غذا محسوب شده و آن را به عنوان دارو مصرف نمی کنند. زیرا به صورت تکمیل کننده مواد غذایی آماده سازی شده اند. البته این نکته قابل توجه است که مصرف مکمل و میزان آن در هر فردی متفاوت است . همه افراد به مکمل نیاز ندارند و مصرف مکمل ها برای برخی از افراد نیز به توصیه پزشکان ضروری است. زمانی که تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن به میزان کافی توسط فرد مصرف شود ، دیگر نیازی به حمایت تغذیه ای به صورت مکمل نیست. انرژی مکمل ها بر طبق نوع آن ها متفاوت می باشد.

به طور کلی مکمل ها ی غذایی شامل مواد غذایی همانند : چربی ها ، املاح ، ویتامین ها ، کربوهیدارت ها ، پروتئین ها و مواد معدنی هستند. در مکمل های غذایی مواد نام برده به میزان مختلفی وجود دارد.

فرق مکمل غذایی با غذا

مکمل غذایی معمولا برای کودکان و سالمندان تجویز می شود زیرا این گروه به دریافت مکمل های غذایی در کنار غذا بیشتر نیاز دارند. مکمل های غذایی معمولا کم حجم تر ، خالص تر و قابل جذب تر بوده و مواد زاید اغلب در آن ها وجود ندارد. ترکیب مکمل های غذایی و آشامیدنی به صورت اسید های آمینه ، کربوهیدارت ها ، اسید های چرب ، املاح و ویتامین ها و مواد معدنی می باشد که این ترکیبات در حقیقت به عنوان کوچکترین واحد های ترکیبات غذایی در این مکمل ها وجود دارند.

امروزه اکثر افراد معتقدند که قرص ها و مکمل های غذایی و آشامیدنی را می توانند به منظور جلوگیری از کمبود های تغذیه ای مصرف کنند. به همین منظور این روز ها انواع و اقسام مکمل ها به شکل قرص و کپسول و مکمل تقریبا در تمام خانه ها یافت می شود. اگر چه ممکن است که افراد مبتلا به بیماری های خاص به مکمل های بیشتری نیاز داشته باشند ، اما متخصصین بر این عقیده اند که تمام افراد تقریبا از مصرف مکمل های غذایی سود خواهند برد . در کنار بهترین رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی  می توان  مکمل های غذایی و آشامیدنی را نیز مصرف کرد زیرا در رژیم غذایی نمی توان تمام مواد مغذی و مورد نیاز روزانه بدن را به طور کامل تامین کرد.

بر اساس تحقیقات انجام شده ، تنها 3 درصد از افراد به طور کافی موارد تغذیه ای را رعایت کرده و از رژیم غذایی مناسب برخوردار می باشند. امروزه همراه با زندگی ماشینی و ساعات کار طولانی افراد ، استفاده از فست فود ها و غذاهای حاضری نیز بیشتر شده و افراد ، توجه زیادی به تغذیه مناسب و صحیح نداشته و به طور بی رویه به مصرف غذاهای حاضری روی می آورند . همانطور که می دانیم این نوع فست فود ها و غذاهای حاضری  به دلیل افزودنی ها ، روغن فراوان و مواد مخصوص برای حفظ ماندگاری ، هیچ گونه ارزش غذایی نداشته و نیازهای تغذیه ای و ویتامین های مورد نیاز بدن را بر آورده نکرده و حتی مضر و خطرناک هستند.

به همین دلیل بر طبق عادات نادرست غذایی اکثر افراد ، مکمل های غذایی در برطرف کردن نیازهای اولیه و سودمند برای بدن ضروری می باشد. البته این نکته را باید در نظر داشت که بنا بر نظر متخصصین ، مصرف  مکمل ها به صورت تکمیل کننده مواد غذایی و برای بهبودی رژیم غذایی توصیه می شود و جایگزین مواد غذایی نیستند. زیرا مواد معدنی و ویتامین ها در مواد غذایی بیشتر یافت می شوند. زیرا ترکیبات  مهمی مثل فیبر ها و مواد شیمیایی و گیاهی در مواد غذایی به وفور وجود دارد.

امروزه نقش تغذیه سالم برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها و بدنی سالم ، بسیار واضح بوده و کمبود مواد مغذی و انرژی لازم برای سلول های بدن می تواند عواقب جسمی و روحی خطرناکی برای فرد به همراه داشته باشد. به طور کلی کودکان ، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی ، از گروه های آسیب پذیر محسوب شده و بهتر است مراقبت های لازم در مورد رژیم غذایی آن ها صورت گیرد. با بررسی الگوی مصرف غذایی در کشور به این نتیجه می رسیم که باید به نوع مواد مصرفی دقت کافی نمود. از این طریق ، مشکلات تغذیه ای برطرف خواهد شد. تغذیه سالم و مناسب شامل تامین پروتئین ، انرژی و کلیه ریز مغذی ها برای حفظ سلامت بدن است. اما گاهی لزوم استفاده از مکمل های غذایی نیز مشاهده می شود.

استفاده از مکمل های غذایی برای هر گروه سنی لازم و ضروری می باشد. مثلا در گروه سنی نوزادان و کودکان که استفاده از قطره مولتی ویتامین از بدو تولد تا شروع غذای کمکی مصرف می شود. در دوران بلوغ و نوجوانان که در این سن دوره سریع رشد بوده و در صورت عدم استفاده از یک رژیم متعادل ، استفاده از مکمل های غذایی لازم و ضروری است. مکمل آهن و اسید فولیک نیز در زنان باردار و در دوران بارداری لازم بوده و همچنین در صورتی که وزن گیری مادر در دوران بارداری به طور کافی و مناسب نباشد ، مکمل های غذایی مناسب در این دوره تجویز می شود. مادران شیره ده نیز به منظور تامین شیر و حفظ سلامتی خود نیاز به انواع مکمل ها دارند. افراد میانسال نیز به انواع مکمل ها نیاز دارند. به عنوان مثال در برخی از سالمندان ، قدرت تولید فاکتور B12 در معده وجود نداشته و در چنین شرایطی این مکمل برای آن ها ضروری است. همچنین ورزشکاران حرفه ای که با توجه به مدت ورزش و شدت آن در دوره های طولانی مدت و به دلیل استفاده از رژیم های سخت ، نیازمند مکمل های غذایی هستند. بیمارن بد حال و ضعیف نیز نیازمند غذاهای ویژه ای هستند که به دلیل اختلال در عملکرد هضم و متابولیسم می باشد. در این بیماران ، مکمل های غذایی ، بهترین روش درمان و کوتاه نمودن بیماری محسوب می شود. همچنین افرادی که از رژیم های نامتعادل استفاده کرده و یا از مصرف ماهی خودداری می کنند مصرف مکمل امگا 3 توصیه می شود. امگا 3 به منظور ایجاد تعادل تغذیه و حفظ سلامتی موثر می باشد.

دلیل مصرف مکمل غذایی

انسان به منظور تامین نیاز های اولیه  خود به مواد غذایی نیازمند است . تامین مواد غذایی نقش موثری در حفظ سلامت و طول عمر انسان دارد. تغذیه مناسب و صحیح نه تنها باعث رشد و سلامتی انسان شده بلکه باعث تاثیر گذاری بر سیستم اعصاب و رشد فکری می شود. تمام موجودات زنده چه انسان ، چه حیوانات و همچنین مجودات کوچک ذره بینی نیازمند مواد غذایی به منظور ادامه زندگی خود هستند. از آن جاییکه هر روز تعدادی از سلول های بدن مرده و سلول های جدیدی جایگزین می شودن ، به همین منظور سلول های جدید نیازمند مواد غذایی و تامین انرژی می باشند. همچنین ، قدرت کار ، فعالیت بدن و حرکات ، رشد ناخن ها و مو ها ، حفظ گرمای بدن ، مبارزه با میکروب ها و حتی کارهای فکری  ، همگی نیازمند تامین مواد غذایی هستند.

ویتامین ها ، پروتئین ، کربوهیدرات ها ، چربی ها ، مواد معدنی  و آب از جمله مواد غذایی مهمی هستند که در جهت رشد و سلامت سلول ها بدن نقش حیاتی دارند. این مواد ، در دستگاه گوارش تجزیه شده و به راحتی جذب شده و نیازهای اولیه سلول های بدن را بر طرف می سازند. مواد نشاسته ای و قندی و مواد چربی باعث ایجاد انرژی در بدن می شوند. مواد پروتئینی به منظور ترمین بافت ها و ویتامین ها ، مواد معدنی و آب نیز انرژی زا نبوده اما برا رشد طبیعی بسیار ضروری هستند.

اگر به هر دلیلی این مواد دربدن تامین نشده و به صورت کافی نیاز انسان را برطرف نسازد ، اختلال در رشد ، عدم استحکام استخوان ها ، مشکلات خونی و انواع بیماری ها گریبانگیر انسان می شود. همه انسان ها غذا می خورند و نیاز های اولیه خود را برطرف می سازند ، اما گاهی در مورد نیاز واقعی سلول های بدن بی توجهی می شود. همانطور که ذکر شد ، امروزه همراه با تغییر شرایط زندگی و مصرف بیش از اندازه فست فود ها و کنسرو ها که از مواد مغذی لازم برخوردار نیستند ، بروز اختلالات و بیماری های بسیاری را شاهد هستیم . وجود مواد مغذی  برای ادامه حیات لازم و ضروری بوده و کمبود آن ها باعث گرسنگی پنهان و گرسنگی سلولی می شود.

کمبود کلسیم  و پوکی استخوان ، کمبود روی و اختلالات ناشی از آن مانند کوتاهی قد ، کمبود آهن و کم خونی ، کمبود ویتامین آ و اختلالات بینایی ، کمبود ید و اختلالات تیروئیدی ..... همگی از جمله مواردی هستند که به دلیل کمبود ریز مغذی ها به وجود می آیند. این کمبود و اختلال حتی در افرادی که به تصور خود دارای رژیم غذایی مناسبی هستند نیز ، دیده می شود.

عدم استفاده از تغذیه ای سالم و صحیح ، متنوع و مناسب ، کمبود مواد مغذی درخاک های کشاورزی ، روش های نامناسب ، فرآروی و طبخ مواد غذایی ، داروهای مصرفی ، شیوع بیماری های انگلی ، آلودگی هوا... همگی باعث ایجاد مشکل درتامین ریز مغذی ها در مواد غذایی شده و استفاده از مکمل های غذایی و لزوم استفاده از ان که سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی هستند ، برای حفظ سلامت انسان و کارکرد مناسب بدن و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها بسیار لازم و ضروری می باشد.  عدم دسترسی بدن به کلیه ویتامین ها و املاح معدنی باعث مشکلات زیادی می شود از آن جمله : تاخیر در رشد ، ضعف سیستم ایمنی بدن ، افسردگی ، احساس خستگی ، کاهش تمرکز ، بی اشتهایی و کاهش وزن ، بیماری دندان ، کاهش میل جنسی و ناباروری ....

مصرف مکمل های غذایی به صورت روزانه برای همه افراد توصیه می شود . از این طریق در کنار مواد غذایی تامین ریز مغذی های مورد نیاز بدن نیز صورت می گیرد.  تامین ریز مغذی ها به میزان کافی ، به منظور رشد و تکامل بدن ،کاهش هزینه های درمان ، حفظ کارکرد سلول های بدن... بسیار ضروری است. به همین دلیل در صورتی که از رژیم غذایی متعادل و مناسبی استفاده نشود نیاز به استفاده از مکمل های غذایی و آشامیدنی مشاهده می شود. مقدار مصرف مکمل ها در هر فردی متفاوت است. این مقدار به عواملی مانند سن ، جنس و همچنین شرایط زندگی فرد بستگی دارد.

مکمل های غذایی ، دارو به حساب نمی آیند . مکمل های غذایی نوعی مواد تکمیلی در کنار مواد غذایی هستند که برای تامین کلیه نیاز های بدن مصرف می شوند. این مکمل های غذایی و آشامیدنی در کنار کارکرد صحیح بدن علاوه بر پیشگیری از بیماری ها ، در درمان بسیاری از بیماری ها نیز موثر و مفید است. البته باید توجه داشت که ، با در نظر گرفتن سن ، جنس و وضعیت بدن ، در صورت ابتلا به هر گونه بیماری و یا مصرف دارو ، توصیه می شود که در مورد  مصرف مکمل های غذایی با پزشک مشورت شود.

تلفن : 02186072486

 

فاکس :86072643

آدرس ایمیل : info@ateph.ir

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آویژه تجارت فارمد می  باشد.

 

صفحه توییتر آویژه
صفحه فیسبوک آویژه
کانال تلگرام آویژه
صفحه اینستاگرام آویژه