نمایندگی انحصاری Krauterhaus از کشور آلمان

تلفن : 02186072486

مزایای روی ( زینک ) در سلامت بدن

 

مزایای زینک ( zinc ) در سلامت بدن بسیار زیاد است و هر چه میگذرد مزایای بیشتری از نقش زینک در بدن پیدا میشود . ما چند مورد بسیار مهم و اساسی تاثیر مثبت زینک در بدن اشاره میکنیم .

 

  • زینک ، آنتی اکسیدانی بسیار قوی

زینک یک آنتی اکسیدان موثر است. زینک کمک به مبارزه با استرس اکسیداتیو میکند . ماده معدنی زینک باعث کاهش احتمال گسترش برخی از بیماری های خطرناک ، از جمله سرطان میشود .

 

تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داد که پس از 12 روز مصرف مکمل زینک ، نشانگرهای استرس اکسیداتیو در شرکت کنندگان 55 تا 87 ساله به طور قابل توجهی پایین تر بود. گروهی که از مکمل زینک در تغذیه شان استفاده میکردند از گروهی که دارو مصرف میکردند عفونت کمتری را تجربه کردند.

 

  • زینک ، افزایش سلامت چشم

برای حفظ بینایی ، زینک به ویتامین A پنهان در فرم فعال خود نیاز دارد. مصرف مناسب غذاهای حاوی زینک در بهبود دید شبکیه چشم و بهبود علائم دژنراسیون ماکولا که مرتبط با سن است و یکی از علل اصلی نابینایی است کمک میکند . زینک باعث کاهش اکسیداسیون و التهاب میشود ، اکسیداسیون و التهاب رابطه مستقیم با کاهش سلامت چشم دارند . بنابراین مصرف زینک یا مکمل زینک باعث افزایش سلامت چشم میشود .

 

  • زینک ، بهبود عملکرد ایمنی

بدن نیاز به زینک برای فعال کردن سلول های T ، که برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی حیاتی هستند نیاز دارد ، و به همین دلیل افرادی که در معرض کمبود زینک هستند بیشتر به بیماری های مختلف حساس هستند . زینک در تکرار DNA نیز به سیستم ایمنی بدن کمک می کند یعنی زمانی که بدن نیاز به تولید سلولهای جدید دارد زینک کمک زیادی میکند و زینک از پایه ترین موادی است که در تولید سلولهای جدید از آن استفاده میشود .

 

زینک اغلب به عنوان یک درمان به صورت طبیعی برای سرما زدگی استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که زینک می تواند با فرایند مولکولی مواجه شود که باعث ایجاد مخاط و باکتری در داخل بینی می شود. مطالعه سال 2013 منتشر شده در پایگاه داده بررسی های سیستماتیک Cochrane نشان داد که روی در طی 24 ساعت پس از شروع علائم سرمازدگی ، مدت زمان علائم را در افراد سالم کاهش می دهد.

 

  • زینک ، بهبود زخم

 

زینک روی سلامت پوست تاثیر می گذارد و به درمان عفونت ها کمک می کند. افرادی که زخمشان دیر بهبود میابد ، دارای مقدار پایین زینک هستند و بنابراین ممکن است نیاز به مکمل زینک داشته باشند تا کمبود زینک بدنشان از بین برود . اگر سوزش روی پوست ، برش ، زخم و هر آسیب پوستی دیگری داشته باشید با مصرف غذاهایی با میزان بالا زینک و مکمل زینک میتوانید به بهبود فوریشان کمک کنید .

 

  • زینک ، هورمون های متعادل و افزایش باروری

زینک در تولید هورمون جنسی نقش مهمی دارد . زینک برای تولید استروژن و پروژسترون ( دو هورمون جنسی مهم در زنان ) در زنان مورد نیاز است . استروژن و پروژسترون باعث افزایش سلامت باروری میشود . همچنین مصرف زینک به طور طبیعی باعث افزایش تستوسترون (هورمون جنسی در مردان ) میشود . زینک نقش بسیار زیادی را برای مردان و زنان در افزایش قدرت جنسی ایفا می کند .

 

کمبود پیشرفته زینک می تواند باعث کم شدن تحرک و تعداد اسپرم در مردان شود . تحقیقات نشان می دهد که آسیب اکسیداتیو ، که با کیفیت پایین اسپرم ارتباط دارد ، می تواند با مصرف زینک به حداقل آسیب برسد .

 

زینک برای انعقاد انسولین ( هورمون اصلی دخیل در تنظیم قند خون طبیعی ) ، لازم است . زینک به انسولین متصل می شود و گلوکز زمانی که وارد جریان خون می شود آزاد می شود ، بنابراین گلوکز به اندازه کافی در پانکراس ذخیره می شود . زینک برای استفاده مناسب از آنزیم های گوارشی به سلول ها متصل میشود . آنزیم های گوارشی برای جذب و استفاده از انسولین لازم هستند .

آنزیم های گوارشی اجازه می دهند تا گلوکز به عنوان سوخت برای بدن استفاده شوند . در بیماران دیابتی به جای اینکه گلوکز به عنوان سوخت برای بدن استفاده شود ،  گلوکز به عنوان چربی در بدن ذخیره میشود .

 

  • زینک ، ارتقاء رشد و ترمیم عضلات

 

زینک نقش مهمی در تقسیم سلولی و رشد سلولی دارد ، بنابراین مصرف زینک برای حفظ قدرت در سیستم عضلانی و اسکلتی ضروری است . زینک همچنین باعث آزاد شدن تستسترون ( هورمون رشد و فاکتور رشد ) می شود ، تستسترون توده عضلانی ایجاد می کنند و به شما کمک می کند سوخت و ساز بدن را سالم حفظ کنید.

 

  • زینک ، کمک در جذب مواد مغذی

 

زینک روی جذب پروتئین تأثیر می گذارد . زینک ، برای استفاده از اسیدهای آمینه غذا مورد نیاز بدن است. زینک در تجزیه کربوهیدرات ها از مواد غذایی کمک میکند . کربوهیدراتها از منابع اصلی انرژی بدن هستند یعنی با مصرف غذایی که کربوهیدرات دارد میتوان انرژی مورد نیاز بدن را تامین کرد . به همین دلیل کمبود زینک می تواند منجر به کمبود انرژی شود . کمبود انرژی باعث خستگی و تشدید آدرنال میشود.

 

  • زینک ، سلامت قلب را ارتقا میدهد

 

زینک برای حفظ سلامت سلول های داخل سیستم قلب و عروق مورد نیاز است . مصرف روزانه زینک باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو میشود . لایه نازک سلول هایی که رگهای خونی را تشکیل می دهند ، اندوتلیوم نامیده می شود ، مصرف زینک به کیفیت و سلامت اندوتلیوم تاثیر میگذارد . مصرف روزانه زینک برای گردش خون سالم ، کاهش فشار خون بالا و تنظیم سطح کلسترول لازم است .

تلفن : 02186072486

 

فاکس :86072643

آدرس ایمیل : info@ateph.ir

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آویژه تجارت فارمد می  باشد.

 

صفحه توییتر آویژه
صفحه فیسبوک آویژه
کانال تلگرام آویژه
صفحه اینستاگرام آویژه