نمایندگی انحصاری Krauterhaus از کشور آلمان

تلفن : 02186072486

لوتئین برای سلامت بینایی ضروری است

این به طور مستقیم در فرایند بینایی عمل نمی کند. در عوض آن یک آنتی اکسیدان قوی است که ماکولا را با جذب نور آبی ، بنفش و نوربسیار ضعیف محافظت می کند. شبکیه شامل ماکولا ،  منطقه رنگدانه بیضی شکل در نزدیکی مرکز شبکیه است. ماکولا به علت رنگ زرد لوتئین (و زاکسنتین) زرد است. این رنگدانه زرد است که قادر به جذب اکسید کننده آبی و بنفش را تشکیل میدهد.

نشان داده شده است که لوتئین آسیب شدید را از دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن ، 57٪ کاهش می دهند.

محققان خاطر نشان کرده اند که رژیم های غنی از لوتئین خطر ابتلا به AMDرا در پیش دارد.

آنها دریافتند که درمان با لوتئین باعث کاهش ضخامت لایه محافظ شبکیه شده است. رتین با AMD، 30٪ کمتر از لوتئین رتین های سالم است.

لوتئین حتی همراه با دیگر کاروتنوئید های zeaxanthin و mesozeaxanthin موثرتر است. همچنین نشان داده شده است که لوتین خطر پیشرفت (به میزان 25-30٪) از فرم خشک (اولیه) دژنراسیون ماکولا را به شدت (مرطوب) فرم است که به عنوان neovascularization choroidal نامیده می شود.

بیماری لوتین در پیشگیری و درمان آب مروارید ، کوریوریتینوپاتی مرکزی سروز، uveitis  ، تا حدودی مفید است.

دژنراسیون ماکولا :

 تحقیقات فراوانی از این مواد مغذی به جریان اصلی مراقبت از چشم کمک می کند. مطالعات برجسته ای که توجه بسیاری از پزشکان معمولی را به خود جلب کردند ، مطالعات AREDS است. دو مطالعه و یک بروزرسانی وجود داشت که همه آنها مربوط به مطالعه بیماری های مرتبط با عصر چشم بود. (AREDS (2001 ،( AREDS2 2006 ) و بروزرسانی AREDS در سال 2013 ، پروتکلهای درمان دژنراتیو ماکولا را شامل می شدند که شامل کاروتنوئیدها ، ویتامین ها و اسیدهای چرب امگا 3 بود.

پاسخ ایمنی لوتئین بیش از یک فیلتر فقط برای تابش اشعه ماوراء بنفش است. تحقیقات انجام شده در سال 2012 نشان داده است که واکنش های ایمنی و همچنین التهاب ، از جمله التهاب در چشم را تعدیل می کند ، مانند این است که در یوئیت، نئوواسکوالیزاسیون کروئیدی ناشی از لیزر، ایسکمی شبکیه و رتینوپاتی دیابتی ظاهر می شود.

نقش بیومارکر:

 در سال 2016 ، محققان لوتئین را به عنوان یکی از کاروتنوئید ها معرفی کردند که نشانگر بیومارک های عالی در رعایت رژیم غذایی زنان است. به عبارت دیگر سطح لوتئین در خون نشان می دهد که میزان مواد مغذی در بدن جذب می شود و با بافت سلولی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، بیومارکرها به عنوان ابزاری برای تشخیص بیماری مورد استفاده قرار می گیرند.

آترواسکلروز:

لوتئین همچنین می تواند با مبارزه با آترواسکلروز ، برای بهبود گردش خون مفید باشد. محققان دریافتند که سطح لوتئین در خون با ضخامت دیواره شریانی می باشد و ممکن است به کاهش تجمع پلاک ها با جلوگیری از اکسیداسیون چربی ها در جریان خون کمک کند.

منابع غذایی:

بهترین منبع لوتئین ، کلم ، و سپس اسفناج است. سایر منابع خوب لوتئین عبارتند از سبزیجات روغنی ، اسکواش تابستانی ، شاخسارهای برنج ، غذاهای نارنجی مانند ذرت ، کدو تنبل ، پاپریکا ، میوه های زرد ، مشروبات الکلی ، پیتزا و آواکادو. توجه: لوتئین که از میوه های قرمز / نارنجی و مواد غذایی از چگالی رنگدانه ماکولا بیشتر از سبزیجات سبز استفاده می کند. همچنین یک مطالعه کوچک نشان داد که لوتئین از تخم مرغ های غنی شده راحت تر از لونیت از اسفناج یا مکمل جذب می شود.

نیاز روزانه: 6-20mg روزانه.

 

احتیاط: افراد مبتلا به فیبروز کیستیک ممکن است از مکمل ها خیلی خوب جذب لوتئین نکنند.

تلفن : 02186072486

 

فاکس :86072643

آدرس ایمیل : info@ateph.ir

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آویژه تجارت فارمد می  باشد.

 

صفحه توییتر آویژه
صفحه فیسبوک آویژه
کانال تلگرام آویژه
صفحه اینستاگرام آویژه