نمایندگی انحصاری Krauterhaus از کشور آلمان

تلفن : 02186072486

باندینگ معده

 

یکی از راه های محدود کردن حجم معده در افراد مبتلا به چاقی درجه 3 یا چاقی مفرط ،گذاشتن باند یا حلقه دور معده است.

 

این روش در سال 2001 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شده است.در این روش از طریق لاپاراسکوپ حلقه ای از جنس سیلیکون دور معده قرار داده می شود که از طریق لوله باریکی به محفظه تزریق که در زیر پوست قرار داده شده است ، وصل می شود.

 

جراح در جلسات بعدی در مطب با لمس شکم و یافتن محل تزریق مقداری مایع سرم داخل حلقه تزریق می کند که این امر منجر به تنگ شدن حلقه و در نتیجه کوچک تر شدن حجم معده می شود و به این ترتیب مقدار غذای دریافتی بیمار تنظیم می شود.البته جراح با توجه به وضعیت بیمار مقدار تزریق را تغییر می دهد.

 

بعد از انجام عمل بیماران نباید توقع کاهش وزن در یک روز یا یک هفته را داشته باشند بلکه پس از عمل به مدت 2 الی 3 ماه کاهش وزن صورت می گیرد.

 

چه کسانی کاندیدای حلقه گذاری معده هستند؟

 

- این روش برای چاقی مفرط درجه دو که شامل بیماران با BMI=35 تا 40 بوده و دچار عوارض چاقی مثل تنگی نفس حین خواب ، بیماری دیابت و افزایش فشار خون شده اند و در درمان رژیم غذایی تحت نظارت متخصص تغذیه، شکست خورده‌اند. ولی خواهان کاهش وزن‌اند (البته این روش هم مستلزم رعایت رژیم غذایی محدود و ورزش است).

 

- در کسانی که میل زیاد به مصرف شیرینی جات دارند.

 

- این روش برای کودکان مبتلا به چاقی مفرط و آن دسته از زنان چاقی که در آینده قصد بارداری دارند، هم استفاده می شود.

 

چگونگی تاثیر حلقه گذاری معده

 

در این نوع از عمل جراحی کاهش وزن، با قرار دادن باند سیلیکون دور قسمت بالای معده و ایجاد یک مسیر عبور باریک به قسمت پایین تر، باعث حرکت آهسته مواد غذایی در طول دستگاه گوارش میشود.

از آنجا که غذا از سیستم گوارش به آرامی می گذرد احتمال "سندرم دامپینگ  " که با روش های دیگر جراحی چاقی رخ می دهد با روش باندینگ وجود ندارد.

 

علاوه بر این با قرار دادن باند دور قسمت فوقانی معده ، معده به دو قسمت تقسیم میشود ودر قسمت فوقانی بصورت یک کیسه یا پاچ (pouch) میشود. از آنجایی که قسمت فوقانی معده ظرفیت کمی دارد ، سریع پر شده و مغز احساس سیری زودرس میکند.

هنگامی که قسمت فوقانی معده پر میشود پیغام مخابره شده به مغز به گونه ایست که مغز احساس پری تمام معده را کرده ، بنابراین تمایل به خوردن کاهش یافته و میزان مصرف غذا به طور قابل توجه ای کاهش مییابد.

 

بیمار برای کسب نتیجه مناسب باید از نظر تغذیه ای زیر نظر کارشناس تغذیه باشد و برای بعضی افراد با اختلالات خوردن مثل پرخوری عصبی شاید لازم باشد پزشک داروهای خاصی تجویز کند.

 

عوارض روش حلقه گذاری معده

 

بطور کلی میتوان ریسک این عمل را با عمل کله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا) برابر دانست.

هر عمل جراحی برای درمان چاقی یک عمل سنگین است و با خطرات و عوارضی همراه است.

 

- خونریزی و یا صدمه به طحال و سایر اعضای شکم - تهوع و استفراغ- خونریزی و یا -آمبولی ریه - ریزش مو و جابجایی و لغزش باند از سایر عوارض می باشد.

 

- در صورتی که بیمار کالری بیشتری مصرف کند.

 

- عفونت باند همچنین عفونت مخزن زیر پوست از این عوارض میباشند، (عفونت باند و زخم معده در 7 درصد موارد، در صورتی که حلقه عفونی شود یا معده زخم شود باید از طریق لاپاراسکوپ باند را خارج کرد.)

 

مزایای روش حلقه گذاری معده

 

قابل برگشت است، یعنی بعد از گذشت زمان در صورت بروز هر گونه مشکل می توان معده را به شکل اول باز گرداند.

قابل تنظیم است بنابراین برای خانم هایی که در آینده تصمیم به بارداری دارند روش مناسبی است.

با لاپاروسکوپی انجام می شود بنابراین به دلیل عدم برش جراحی بیمار درد کمتری را متحمل می شود.

هزینه آن از بای پس معده کمتر است.

عوارض اعمال جراحی بزرگ را ندارد.

بیمار نیاز کمتری به دارو ها و مکمل های غذایی دارند.

کاهش وزن از سایر روش های جراحی از جمله بای پس کمتر است.

همچنین سرعت کاهش وزن نیز آرام تر است و بیمار به مرور زمان وزن کم خواهد کرد.

آیا بعد از عمل حلقه گذاری معده دستورات تغذیه ای خاصی باید رعایت شود؟

 

اغلب بیماران ۵-۶ ساعت پس از عمل قادر به راه رفتن بوده و تنها یک روز پس از عمل در بیمارستان بستری هستند و پس از دو هفته میتوانند به صورت معمول وکنترل شده از مواد غذایی متنوع استفاده نمایند.

 

تا ۳ روز بعد از عمل و در بیمارستان فقط حجم کمی از مایعات صاف شده به آهستگی شروع شده و غذاهای جامد نمی توانند تا زمانی که مایعات شروع نشده مصرف شوند.

مصرف غذاهای جامد و نیمه خشک بصورت تدریجی و با مقدار کم پس از تحمل رژیم مایعات صاف شده در روزهای آتی بعد از عمل ممکن خواهد شد.

درابتدا بیماران حداکثر بین ۴تا۵ قاشق می توانند غذاهای جامد مثل برنج بخورند خوردن باید به آهستگی صورت گرفته و لقمه غذا باید حداقل ۲۰-۱۵ بار جویده شود و پس از قاطی شدن آن با بزاق به آرامی قورت داده شود.

 

- چنانچه بیماران حالت تهوع داشته باشند نباید غذاهای جامد مصرف نمایند.

 

سخنی با شما ، اگر حلقه گذاری معده دارید:

 

برای اینکه عمل موفقیت آمیز باشد نا گریز هستید که عادات غذایتان را عوض کنید سه عادت را که از همه مهمتر است، به خاطر بسپارید :

 

 به آرامی بخورید.

خوب بجوید تا غذا در دهان شما به خوبی خرد شود.

از خوردن نوشابه های گازدار به شدت بپرهیزید.

 این را بپذیرید که باند وسیله ایست که به شما کمک میکند تا وزن کم کنید و به تنهایی قادر نیست وزن شما را به مقدار ایده آل برساند پس همواره به حجم و نوع غذای خود توجه داشته باشید.

اگر استفراغ کردید می تواند نشانه ای باشد از اینکه :

 - شما زیاد خورده اید.

- شما سریع خورده اید.

- شما تکه های بزرگ بلع کرده اید.

- شما به اندازه کافی نجویده اید.

- شما سریع بلع کرده اید.

- شما زمان خوردن مایعات زیادی نوشیده اید.

 

دو اشتباه بزرگ که از کاهش وزن شما جلوگیری می کند:

 

 اشتباه اول

اگر شما پوره یا مخلوطی از غذاها را به مقدار زیاد میل کنید چون این غذاها در مدت کوتاهی به صورت مایع تغییر شکل مید هند پس وجود باند مانع آنها نمیشود، بنابراین شما کا هش وزن نخواهید داشت.

 

 اشتباه دوم

اگر شما بستنی ، شکلات، آب میوه های مصنوعی و دیگر چاق کننده ها یا مایعات شیرین مصرف کنید وجود باند باعث کندی عبور آنها نمی شود بنابراین باز هم شما کاهش وزن نخواهید داشت.

 

جهت بوجود آوردن یک عادت غذایی خوب روزانه و نتیجه گیری منطقی سه اصل کلی ذیل را همواره به خاطر بسپارید:

 

1-عدم استفاده از مواد قندی زود جذب

 

مواد قندی زود جذب مانند : شکر، آب نبات، کارامل ها، تافی، شکلات، کمپوت میوه ها، ماست میوهای، میوه های خشک، میوه های مغزدار (بادام فندق، پسته، گردو) میوه های درخت بلوط، کیک میوه ای، دسر بستنی، میوه های شیرین آبدار، نوشیدنیهای الکلی، عصاره های فشرده ی شیری

 

2-عدم استفاده از چربی های پنهان

 

چربی های پنهان در مواد غذایی مانند : نان، بیسکویت، کپک ها، ذرت بودار، شیر بستنی، عصاره فشرده شیرین، شکلات، سوخاری ها، غذا های سرخ کردنی وجود دارد.

 

3-عدم استفاده از چربی های آشکار

 

 چربی های آشکار مانند چربی موجود در روغن، سس مایونز، کره، مارگارین، خامه، گوشت پخته، زیتونهای سبز و سیاه، میوه های خشک، میوه های مغزدار (پسته، فندق، بادام، گردو)

 

چطور کمبودهای تغذیه ای جبران و از ضعف جسمی جلوگیری می شود؟

 

شما نیاز دارید در طول دوران کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه باشید .

متخصص تغذیه میتواند شما را در طول کاهش وزنتان و هنگام تنگ کردن باند راهنمایی کند. همچنین جهت رفع ضعف جسمی و تأمین ویتامین ها می بایست تحت نظر متخصص تغذیه از مکمل های ضروری استفاده کنید.

تلفن : 02186072486

 

فاکس :86072643

آدرس ایمیل : info@ateph.ir

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آویژه تجارت فارمد می  باشد.

 

صفحه توییتر آویژه
صفحه فیسبوک آویژه
کانال تلگرام آویژه
صفحه اینستاگرام آویژه